O Antart

Wejdź do świata, gdzie każdy przedmiot ma duszę…

Wysłuchaj historii, którą wyszepcze Ci do ucha przy dźwiękach starej płyty gramofonowej i szeleście pożółykłych kart albumów. Znajdź swoje odbicie w lustrach, które były świadkami najbardziej tajemniczych wydarzeń, ogrzej się przy świetle starych lamp naftowych, popatrz w oczy ludziom ze starych fotografii, poczuj zapach, który po wielu latach wciąż kryją malutkie buteleczki perfum.

niedziela, 6 listopada 2011

Kim był Adam Piasecki?


 

Tajemnicze nazwisko na wiekowej blaszanej puszce wypisane piękną czcionką – kim był Adam Piasecki z Krakowa?

Urodził się w 1873 roku w Bieganowie na terytorium Cesarstwa Rosyjskiego. W wieku dwunastu lat odbył pierwszą praktykę zawodową w pracowni Mullerewicza w Kielcach, a następnie po dwóch latach (miał 14 lat!) przeniósł się do Krakowa, gdzie zdał egzamin czeladniczy.

Jest rok 1898. Przy ulicy Długiej w Krakowie świeżo upieczony czeladnik otwiera pracownię cukierniczą. Początkowo zatrudnia 5 osób, jednak wyjątkowe powodzenie i rosnąca sława jego wyrobów sprawia, że po 12 latach od sprzedaży pierwszej czekoladki rozpoczyna produkcję fabryczną na wysoką skalę. To Adam Piasecki, późniejszy ‘król czekolady”, założyciel firmy Wawel, która już ponad dwieście lat dostarcza słodycz naszym podniebieniom w postaci Malagi, Tiki Taków, Kasztanków, Raczków i Danusi…

(każde dziecko to wie)

W 1910 roku ruszyła pierwsza fabryka cukrów i czekolady.  Dla Adama Piaseckiego ważna była jednak nie tylko czekolada. W okresie I wojny światowej wysłał żołnierzom walczącym na froncie wschodnim 2,5 tys. tabliczek czekolady i ofiarował 100 tys. marek na organizację plebiscytu na Śląsku, a kolejne 100 tys. na odnowienie Wawelu, będącego po opuszczeniu Austriaków wielką ruiną. 

W 1944 roku budynki jego fabryki przejął niemiecki Wehrmacht. W grudniu 1944 roku, z narażeniem życia, przekazał swoim pracownikom deputat w cukierkach.  20 grudnia w jego mieszkaniu gestapo przeprowadziło rewizję, a on sam został aresztowany i osadzony w więzieniu na Montelupich. 23 grudnia zwolniono go, jednak nie na długo. 29 grudnia został ponownie aresztowany i wysłany ostatnim więźniarskim transportem do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w III Rzeszy, gdzie więźniów zmuszano do pracy w kopalni granitu. 

71 letniego „króla czekolady” osadzono w bloku XVIII i przesłuchiwano. Po przesłuchaniach trzeba było go przenieść do szpitala polowego, tak pobitego, że nie mógł się ruszać. Piasecki zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie ewakuacji do Belsen-Bergen. Na podstawie zeznań świadka jego zgonu, Franciszka Kucia, udało się ustalić, że zmarł w wyniku kompletnego wycieńczenia 31 marca 1945 roku. Został pochowany w zbiorowej mogile.



A kim była Danusia? Okazuje się, że smak czekoladowego batonika, jednego z najstarszych wyrobów Wawela, jest owocem uczucia, jakim zapałał Adam Piasecki do swojej pracownicy o tym właśnie imieniu. Samodzielnie opracował recepturę i zamknął swoją miłość w smaku delikatnej czekoladki. O tym jak piękna była to kobieta, jak warta takiego dowodu uczucia, każdy może się przekonać spoglądając na jej portret, który do dziś zdobi opakowanie czekoladki.



A puszka? Chowała w sobie jedne z pierwszych wyrobów fabryki Króla Czekolady. Do dziś słodko pachnie.

                                        

1 komentarz: